Temmuz 2024 öncesinde, emekli maaş zammı ile ilgili beklentiler artmış durumda. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı 6 aylık enflasyon verileri, memur ve emekli maaşlarının belirlenmesinde kritik bir rol oynayacak.

Emekli maaşı zammı, yapılan toplu sözleşme zamları ve enflasyon farkı gibi göstergelere bağlı olarak belirlenecek. Temmuz 2024 için yapılacak zam oranı şimdiden merak konusu olmuş ve hesaplamalar yapılmaya başlanmıştır.

Peki, emekli maaşı Temmuz 2024 zammı ne kadar olacak? Bu sorunun cevabı, TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verileri ve ilgili ekonomik göstergelere bağlı olarak netleşecektir.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI TEMMUZ 2024
Her yıl iki kez ocak ve temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alan emekliler, 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında maaşlarına zam almıştı.

Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak açıklandı. Böylelikle emekliler mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını şimdiden haketmiş oldu.

Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı.

Bu hesaplamalar temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olacak.

Kategoriler: HABERLER

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir