İhracat

İhracat

SÜLEYMAN KALYON 

Allianz Trade’in, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, İngiltere ve ABD’den yaklaşık 3 bin ihracatçı şirketle gerçekleştirdiği ankete nazaran, şirketler 2023 ihracat beklentileri konusunda nispeten optimist olsa da ekonomik belirsizlik tasasını de yaşamaya devam ediyorlar. Anket sonuçlarına nazaran ayrıyeten, ihracatta ödeme alamama riskinde artış bekleyen iştirakçilerin oranı 2022 başındaki ankete kıyasla 11 puan artarak ortalamada yüzde 40’a yükseldi.

Ciro artışı bekleyenlerin oranı azaldı

İhracat, tedarik zinciri aksaklıkları ve Çevresel Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim (ÇSY) stratejilerine dair soruların yer aldığı ankete nazaran, ciro artışı bekleyen şirketlerin oranında geçen yıla kıyasla bir azalma da kelam konusu. 2022’de iştirakçi şirketlerin yüzde 80’i ihracat yoluyla elde edilen cironun bir evvelki yıla nazaran artmasını beklerken, bu yıl bu oran yüzde 70’e geriledi. Bu gerileme global ticaret ortamının 2023’te daha az itimat verdiğinin bir yansıması olarak yorumlanıyor. 2022 yılında global ticaretin yüzde 3,8 büyümesine rağmen 2023’te bu oranın sadece yüzde 0,7 olduğu görülüyor. Şirketlerin, yeni pazarlara yönelik iştahlarının azaldığı ve önceliğin mevcut pazarların konsolidasyonunda olduğu belirtilen Allianz Trade Global Anket iştirakçilerin yüzde 63’ünün hali hazırda bulundukları ülkelerde yatırımlarını artırmayı tercih ettiği belirtiliyor.

Sadece yüzde 47’si yeni ülkelere yatırım planlıyor | İhracat

Rapora nazaran iştirakçilerin yalnızca yüzde 47’si yeni ülkelere yatırım yapmayı planlıyor. Ayrıyeten, ihracat stratejileri bakımından, şirketlerin yüzde 55’inden fazlası mevcut bulunduğu ülkelerde pazar hissesini artırmayı planlarken, yaklaşık yüzde 52’si pazarlarını çeşitlendirmeyi ve yeni ülkeler hedeflemeyi düşünüyor.

İhracat finansmanında nakit hâlâ lider | İhracat

Ankete nazaran; firmaların ihracat geliştirme planlarını nakit, banka kredileri ve ödeme şartlarına bağlı olarak finanse edecekleri belirtiliyor. Lakin, şirketlerin nakit tamponlarının azaldığı ve kredilerin sıkılaştığı bir ortamda alternatifler ortasında çok da fark kalmadığı vurgulanıyor. Allianz Ticaret CEO’su Aylin Somersan Coqui, “Merkez bankalarının faizleri artırmaya devam etmesiyle şirketler, daha düşük talep, kârlılıkta ek baskı ve sıkılaşan kredilerin bir kombinasyonuyla karşı karşıya. 2023’te ihracatta daha uzun ödeme vadelerine ve daha yüksek ödeme alamama riskine karşı hazırlanıyorlar. Bu durum, 2022’deki yüzde 2’lik artıştan sonra 2023’te yüzde 21 artmasını beklediğimiz global iflaslara ait öngörümüzle uyumlu” dedi.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir