Ramazan Ayı, Müslümanlar için sadece bir ibadet ayı değil, aynı zamanda maneviyatın zirvesi olarak kabul edilir. Peki Ramazan Ayında Nasıl İbadet etmeliyiz.

İbadetlerin artması, manevi derinliğin kazanılması ve toplumsal dayanışmanın güçlenmesi gibi unsurlarla dolu olan bu ay, Müslümanlar için bir fırsat penceresi açar. Razaman Ayı, insanların kendilerini yeniden değerlendirip, ruhsal olarak beslenmeleri ve toplumlarına daha olumlu katkılarda bulunmaları için bir çağrıdır. Bu ay, dini, toplumsal ve kültürel açılardan zengin bir deneyim sunar ve insanların hayatlarında derin bir etkiye sahiptir.

Ramazan Ayının İlk Gününde Yapılması Gereken Hayırlı İbadetler

Kötü bir sağlık durumu olmadığı sürece oruç tutmak, tespih çekmek, bol bol dua etmek, ihtiyaç sahiplerinin maddi manevi yüzünü güldürmek, sevdiklerinizle rızkınızı paylaşmak size çok iyi gelecektir. 

Ramazan Ayı

Ramazan Ayı

RAMAZAN AYINDA ÇEKİLECEK TESBİH VE ZİKİRLER

Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın verdiği bilgilerde Ramazan’da çekilecek tesbihlerle ilgili doğrudan bir bilgi yer almıyor. Ancak başkanlığın konuyla ilgili görüşü şu şekilde;

Kelime-i tevhid sözlük anlamı ile “Allah’ı birleme cümlesi” demektir. “Lâ ilahe illallah” sözünden ibarettir ve “Allah’tan başka ilah yoktur.” anlamına gelir. Bu cümlenin ifade ettiği mana İslam’ın temel ilkesini oluşturur. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir” (Buhârî, İlim, 33; Rikâk 51) buyurmuştur.

Zikir, hatırlamak ve hatırlatmak demektir. Kelime-i tevhidi zikir olarak okumak, okuyana ve dinleyenlere Allah’ı hatırlatacağı için sevap kazandıran bir ameldir, zikirlerin en güzelidir. Resûlullah (s.a.s.), “En faziletli zikir ‘Lâ ilahe illallah’; en faziletli dua da ‘Elhamdülillah’ demektir.” (İbn Mâce, Edeb, 55) buyurmuştur.

Kategoriler: HABERLER

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir