sigorta şirketi

sigorta şirketi

sigorta şirketi ,Maher Holding bünyesinde faaliyet gösteren Quick Sigorta bu ay altıncı yaşını kutluyor. 2017’de birinci poliçesini kesen şirketin dışında kümede Corpus Sigorta, Quick Finans, QPay Ödeme Sistemleri de bulunuyor.

Yine küme bünyesindeki MHR GYO ise halka arz sürecinde onay bekliyor. Şirket, Türkiye’deki birinci sigorta şirketi iştiraki GYO olacak. “Grubun sinerjisi bizim için değerli. Onların takviyesiyle farklı projeler yapmak istiyoruz” diyen Maher Holding Sigorta Kümesi Lideri Ahmet Yaşar ve Quick Sigorta Genel Müdürü Eyüp Özsoy DÜNYA’nın sorularını yanıtladı.

Sigorta kümesinde öncelikleriniz neler? sigorta şirketi

Ahmet Yaşar: Finansal sigortalar alanı bizim için değerli. Onun dışında da Türkiye’de trafik sigortaları alanında adette son beş yılın birincisiyiz. Daha şirketi kurarken hasar primi yüzde 100’de tutmayı başarmak üzerine bütün projeksiyonlarımızı yaptık. Bizim finansal gelirleri yönetme ve bu yarattığımız fon kapasitelerini yatırımlara sevk etme üzere uzmanlıklarımız var.

Sigorta ve bankacılıkta Türkiye dünya için bir model

Sigorta ve bankacılık açısından Türkiye’nin dünyaya model olduğunu düşünüyorum. Türk finans bölümü çok inovatif ve teknoloji odaklı yapılar. Biz de yeni yaratıcı eserlerimizi sunacağız, bunların üzerinde çalışıyoruz. Bir finansal eko sistemi yaratıyoruz. Mesela birinci sefer poliçe prim kredisi diye bir eser koyduk. Poliçenin primini kredilendiriyoruz.

Bunu öteki sigorta şirketlerinin poliçelerine de yapıyoruz. Farklı bir hayat ve sıhhat sigorta şirketi bunun yanında yurtdışında bir sigorta şirketi kurma amacımız var. Bir de Londra’da Lloyd’s’da bir teşebbüsümüz var Eyüp Özsoy: Odak noktasını bilhassa zelzeleden sonra tabana yayılacak bir sigortacılık üzerine kuruyoruz. Ferdi eserler bizim için ön planda. Quick Sigorta’nın gideceği yer biraz daha alanda yayılma üzerine olacak.

Bireysel eserlerden kastınız konut sigortası üzere mi?

E.Ö.: Bu vakte kadar trafik sigortası üzerinde geldik. Biz bu devirde bunu aşmak istiyoruz.

Trafik sigortasının yanına başka kişisel eserleri, örneğin kaskonun farklı türev eserlerini, oto dışında farklı eserleri ve olmazsa olmaz finansal eserleri ki içinde fatura müdafaa, bina tamamlama, tahsil kredisi sigortası, kira müdafaa sigortası üzere eserler var, tabana yaymak ve alanda tutundurmak istiyoruz.

A.Y.: Quick Sigorta’nın oto sigortalarında başkan pozisyonu var hatta motosiklet üzere kimi segmentlerde açık orta birinci. Motosiklet dünyası bırakın Quick sigortayı bizleri dahi ismen ve şahsen tanıyorlar. Markamızdan gelen bir Q dünyamız var.

Bu dünyamızın içinde markalarımızla yarattığımız bir eko sistem var. Biz bir finansal market yaratıyoruz. 2018’de birinci kefalet sigortasını yurtiçinde düzenledik. Ondan sonra elektronik ihalelerdeki birinci kefalet sigortasını düzenledik. Biz elektronik teminat mektubunu 2023 3 Ocak’ta birinci sefer bankalardan evvel Takasbank’a teslim eden şirketiz.

Ürün farklılaştırma yapıyoruz

Motosikletin hissesi nedir? sigorta şirketi

A.Y.: Motosiklet sigortalarında her üç poliçeden ikisini biz düzenliyoruz. Türkiye’de 25 milyon araç var. Bunun içinde 4 milyon civarında motosiklet var. Motosikletlerin sigortalılık oranı azdır ancak sigortalı olanların da üçte ikisi bizdedir. E.Ö.: Odak noktalarımızdan biri de tamamlayıcı sıhhat. Geçen sene nisan ayında başlamıştık. Birinci yılda düzgün bir sayıya ulaştık. 30 binleri geçtik.

Yeni başladığınız bir alanda nasıl öne çıkıyorsunuz, sert bir rekabet mi izliyorsunuz?

E.Ö.: Eser farklılaştırma yapıyoruz. Mesela ömür uzunluğu garantiyi birinci yılımızda verdik. Bölümde birinciydi. Türev eserler yaratıyoruz. Hap usulü eserler var. Mesela yalnızca trafik kazası için bir eserimiz var. Çapraz satışta kullanacağımız eserlerden biri bu.

Trafikte nasıl bu sayılara ulaştınız? Sonuçta kesime nazaran yeni bir şirketsiniz.

E.Ö.: Birinci başladığımız nokta arz güvenliği yapılmayan bir periyottu. 2017 trafikte genel meselelerin konuşulduğu, bu periyot üzere bir periyottu. O devirde yeni kurulan bir şirket olarak arz güvenliğini sağlayan şirket olarak önemli bir talep gördük.

Acentemiz olmak isteyen önemli bir sayıyla karşılaştık. Hala da devam ediyor şu anda 4300’ü geçti acente sayımız. A.Y.: Şirketler daima deneyimli ve portföyü olan acente istiyorlar. Biz bayanlar ve gençler için bir kota oluşturduk. Ve birinci günden itibaren onlara acentelik verdik. Bunu da aşikâr bir yüzdeyle sınırlandırmadık. Neredeyse başvuranların tamamını olumlu cevapladık.

Bizim de seçici olduğumuz segmentler var

Trafikte kısa bir müddet evvel ekranlar kapatıldı, beşerler trafik sigortası yaptıramadılar.

A.Y.: Bizde hiçbir vakit bunlar olmadı. Birinci günden itibaren arz güvenliğine çok kıymet verdik. Aktüeryal fiyatlama yapıyoruz. Münasebetiyle kimseyi teminatsız bırakmıyoruz lakin o teminatın yanlışsız fiyatlaması neyse onu yapıyoruz. Kimse Quick Sigorta’ya gittim poliçe bulamadım, teminatsız kaldım diyemez. Elbette bizim de seçici olduğumuz segmentler var.

Gelmese yeterli olur dediğiniz, çok kaza yapmış olanlar mı?

A.Y.: Alışılmış. Bakın sorun nereden kaynaklanıyor? Aslında Türkiye’de tüketici dernekleri de yanlış çalışıyorlar. Türkiye’de trafik sigortalarının hasar frekansı 4-5 civarı. Yani aslında 100 bireyden 4’ü 5’i kaza yapıyor. Geri kalan 95 kişinin kazası yok.

Dolayısıyla onlar ne olduğunu anlamaya çalışıyor. ‘Niye poliçe fiyatları bu kadar artıyor, ben hasar yapmadığım halde bu kadar çok para ödüyorum’ diyorlar. Sebebi şu; kaza yapanların peşinde bir aracı kümesi var. Bunların içinde güzel niyetle vazifelerini yapanlarla sorunumuz yok. Fakat o denli oluyor ki, tazminat sayısından çok daha fazlası yönetmeliklere, mevzuata uymayan süreçlerle dokümanlarla alınmak isteniyor. Bunun için tahkime, mahkemelere müracaatlar var.

Bunlar bir yol haline döndüğü vakit maliyetler çok büyüyor. Hasar konusuna gelince… Birinci başta havuz konusu niçin geldi? Yılda 13 kere kaza yapan sigortalılar var. Rastlantısal bir biçimde 13 yıldır bu devam ediyor. Siz bu adama ucuza poliçe satmak zorundasınız. Bu türlü bir ticaret dünyanın neresinde olabilir?


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir